GN South High takes 5th in science

0
92

Great Neck South Middle School’s Science Olympiad Team took fifth place at the Science Olympiad State Finals, turning in the highest final ranking ever earned by a Great Neck secondary school, and first place at the Western Long Island Regional Science Olympiad Tournament. 

At both the state and regional levels, teams of students, working in groups of two or three, competed in an array of areas, including: biology, chemistry, engineering, geology, marine science, physics, and technology.

Top winning teams from the state and regional events, with their area of competition, follow.

State Winning Teams

First Place Awards: William Ren and Christine Suh, Sounds of Music; and Yiqing (Elissa) He and Matthew Ko, Write It Do It.

Second Place Awards: Yiqing (Elissa) He and Ann Zhang, Forestry; Allan Lee and Melody Yang, Anatomy; and Lucia Geng and Allan Lee, Meteorology.

Fourth Place Awards: Yiqing (Elissa) He, Evan Lo, and Christine Suh, Experimental Design; and Alan Lee and Evan Lo, Reach for the Stars.

Fifth Place Awards: William Ren and David Yuan, Boomilever; Yiqing (Elissa) He and Ann Zhang, Dynamic Planet; and Lynn Hlaing and Evan Lo, Water Quality.

Regional Winning Teams

First Place Awards: Allan Lee and Melody Yang, Anatomy; Yiqing (Elissa) He and Ann Zhang, Forestry; Ajay Dheeraj and Lucia Geng, Heredity; Lynn Hlaing and Chul Soon (Charles) Hwang, Keep the Heat; William Ren and Christine Suh, Sounds of Music; and Katherine Hui and Ann Dai, Mystery Architecture.

Second Place Awards: William Ren and David Yuan, Boomilever; Yiqing (Elissa) He and Allan Lee, Dynamic Planet; and Justin Ning and William Zheng, Shock Value.

Third Place Awards: Yiqing (Elissa) He, Evan Lo, and Christine Suh, Experimental Design; Allan Lee and Evan Lo, Reach for the Stars; and Lynn Hlaing and Chul Soon (Charles) Hwang, Rocks and Minerals.

Fourth Place Awards: Aram Baghdassarian and Ajay Dheeraj, Triple E; Lucia Geng and Matthew Ko, Metric Mastery; and Michael Shen and David Yuan, Road Scholar.

Fifth Place Awards: Matthew Ko, Evan Lo, and Melody Yang, Mission Possible.

Sixth Place Awards: Christine Suh and Ann Zhang, Helicopter; Melody Yang and David Yuan, Shock Value; Matthew Shen and William Zheng, Crime Busters; and Kevin Hui and Jacqueline Liao, Rocks and Minerals.

Faculty advisors/science teachers Tobias Hatten and Gail Keyes worked with the students for months in advance of the competition. They were sometimes joined by South High School students, as Mr. Hatten explained, “in a cooperative effort that naturally fostered a connection between the younger and older students. Ultimately, the middle school students will continue on a path of Science Olympiads at the high school level.”

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY