Port students perform in annual NMEA All-County Festival

Seventy-nine student-musicians from Port Washington School District were recently selected to perform in the annual Nassau County Music Educators Association (NMEA) Division V (Grades 11-12), Division IV (Grades 9-10), Division III (Grades 7-8), Division II (Grade 6), Division I (Grade 5) and Jazz All-County Festivals.

All-County musicians were chosen based upon their solo performances at the New York State Schools Music Association Solo and Ensemble festival held this past spring. As participants, these students performed major masterworks under the baton of master conductors and music educators.

“We are extremely proud of these students and their teachers for all of their hard work and dedication,” stated Port Washington Director of Creative Arts Kevin Scully. “The sheer number of students selected demonstrates the high-quality, well-rounded education received by the students of the Port Washington School District.”

All performances were held at the Tilles Center at LIU Post in Brookville. The Division IV and V performances took place on Saturday, Jan. 13, the Division III performance took place on Friday, Jan. 12, and the Division II performance took place on Sunday, Jan. 14. The Division I performance took place a week earlier on Sunday, Jan. 7.

Division IW

Band:           Julia Agin

Caroline Brock

Ashley Carillo

Caroline Damsky

Kirin Doshi

Rigel Kinney

Chorus:       Allyson Aguilar

Ryan Baxter

Braden Blacker

Bethany Burns

Christina Calcara

Naomi Caplin

Marley Coren

Brynn Danow

Leah Dong

Juliet Feinblum

Sadie Feingold

Stella Felix

Kate Fox

Isabella Garcia

Aria Gottesman

Gavin Kinney

Alice Ma

Mia Marshall

Alexander Miller

AnnMarie Moudis

Juliet Paltrowitz

Myla Tannenbaum

Kimberly Yeung

Orchestra:  Annie Li

Austin Li

Nyra Mehra

Justin Sung

Richard Tang                 

Division 2 (Grade 6)

Band:           Eve Siff-Scher                                                          

Chorus:       Averie Masia

Sarah Meth

Gavin Miller

Stiffany Nakazawa

Seraphina O’Brien

Elise Rudes

Ava Verbanac

Division III (Grade 7 and 8)

Band:           Noah Mauriello

Edwin Mun

Shiyo Saito

Chorus:       Michael Capobianco

Noah Corsitto

Iann Fine

Olivia Platt

Cooper Russo

Anna Scott

Bryson Shaub

Antonia Tsismenakis                    

Orchestra:  Sharmishtha Talukdar                                           

Division IV (Grades 9 and 10)

Band:           Taiki Hirooka

James Karagianis

Caleb Thomas

Chorus:       Lily Dell

Casey Fanous

Olivia Massa

Ian Miller

Orchestra:  Jacqueline Sung

Division V (Grades 11 and 12)

Band:           Robert Burns

Rachel Kim

Emily Kraus

Chorus:       Emma Goldman

Margaret Harper

Rebecca Katz

Maya Konoff

Camille Socolof                 

Orchestra:  Aaron Goldstein

Julia Kim

Lois Kim

Maya Leong

Lucas Romansky

Run “Sherry” Shi

                   Milan John

Timothy Lee

About the author

The Island Now

Share this Article